Quantcast

Beribiai vaikų kalėdiniai norai: ar visus juos pildyti?

  • Teksto dydis:

Kalėdos – viena gražiausių ir laukiamiausių metų švenčių. Ypač vaikams, kuriems magiškiausias – Kalėdų rytas, nes po eglute jų laukia kalnas dovanų, kurias jie nekantrauja praplėšti. Tačiau tėvams laikotarpis iki švenčių atneša ne vien teigiamų emocijų – didelis iššūkis jiems tenka renkant dovanas ir bandant sudėti varneles vaikų kalėdinių norų sąraše.

Statistika rodo, kad 45 proc. tėvų stengiasi išpildyti kiekvieną vaiko norą, neatsižvelgdami į kainą, o daugiau nei 70 proc. žmonių perka Kalėdų dovanas net tada, kai naudojami kredito kortelės limitai. Beveik trys ketvirtadaliai apklaustųjų, vartotojų technologijų bendrovės „Tally“ duomenimis, jaustųsi blogai, jei vaikams švenčių proga nepadovanotų žaislų.

Tačiau ar iš tikrųjų reikia pildyti visus vaikų norus? Kaip atsakingai išrinkti dovanas, kad po kelių dienų ar net valandų jos negulėtų numestos į kampą?

Reikia stebėti vaiką

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) profesorė psichologė Rosita Lekavičienė atkreipia dėmesį, kad pirmiausia reikia stebėti, kaip vaikas elgiasi su anksčiau gautomis dovanomis.

„Jei vaikas dažnai naudoja, žaidžia, skaito, vadinasi, tokia dovana jam yra reikalinga ir svarbi. Vis dėlto, jei interesas dingsta išpakavus dovaną ar po kelių dienų, – tai aiškus ženklas, kad panašios dovanos netinkamos“, – sako R. Lekavičienė.

Nors kartais tėvai guodžiasi, kad vaikas laužo žaislus, ji siūlo vaiko elgesį patyrinėti atidžiau – aklai laužo ar tiesiog nori pažiūrėti, kas viduje?

„Tai juk visiškai skirtingi dalykai. Todėl tėvų laukia nelengvas pasirinkimas: tvarkingi žaisliukai ar smalsus ir kūrybingas vaikas“, – teigia profesorė.

Ji pabrėžia, kad taip pat svarbu išmokyti vaikus atrasti senus žaislus iš naujo.

„Peržiūrėkite lentynas, dėžes ir krepšius su žaislais, parodykite neįprastas tų pačių žaislų galimybes. Pavyzdžiui, juk iš raidžių kaladėlių galima dėlioti ne tik žodžius, bet ir statyti pilį, labirintą ar kėdutę“, – teigia R. Lekavičienė.

Kad neštų džiaugsmą

Pasak psichologės, žinant konkrečius vaiko norus, tėvams yra lengviau išrinkti dovanas, bet kartu dingsta netikėtumo stebuklas, kuriam sukurti reikia kur kas daugiau pastangų – stebėti žaidžiantį vaiką, įsiklausyti, ką jis kalba, bendrauti.

„Reikėtų nuo mažens vaikui paaiškinti, kad jis gali turėti daug kalėdinių norų, tačiau galutinį sprendimą, ką padovanoti iš šio pageidavimų sąrašo, priims pats Kalėdų Senelis. Jei vaikai tai suprastų, turbūt būtų mažiau problemų“, – tikina profesorė.

Renkant vaikui dovaną taip pat svarbu kiek įmanoma labiau atsižvelgti į konkretaus vaiko pomėgius, interesus, charakterio savybes. Taip pat nepakliūti ir į lyčių stereotipų pinkles: kiekvienos lyties vaikų norai tarpusavyje labai skiriasi ir labiausiai priklauso nuo paties vaiko savybių, jo patirties.

Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad vaikui augant gali keistis ir jo lūkesčiai šventėms. Pavyzdžiui, vyresni vaikai, paaugliai gali norėti dovanų to, ką turi jų bendraamžiai.

Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne perkama viskas iš eilės, net ir nedidelis vaikas ims suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja.

Būtinos aiškios ribos

Šeimos biudžeto galimybės, kaip sako R. Lekavičienė, taip pat ne paskutinėje vietoje. Tad jeigu vaiko norai yra didesni nei šeimos finansinės galimybės, svarbu apie tai su vaiku kalbėtis ir paaiškinti, kokia yra situacija, bet kartu parodyti, koks jis yra svarbus ir mylimas.

Profesorė taip pat pataria kuo anksčiau įtraukti vaiką į pirkimo procesą – tiek prieš, tiek per šventes – ir taip jį mokyti.

„Nuo mažens matydamas, kad yra svarstoma, renkamasi, lyginama, o ne perkama viskas iš eilės, net ir nedidelis vaikas ims suprasti, kad kažko tenka atsisakyti, kad viskas kainuoja“, – paaiškina R. Lekavičienė.

Pasak jos, taip vaikas pamažu mokosi tokio elgesio modelio, kuris ne tik jam bus naudingas ateityje, bet ir palengvins tėvams šventinį periodą – sumažins užgaidų tikimybę.

Beje, net ir esant galimybei išpildyti bet kokius vaiko norus, specialistai to nepataria daryti – šeimoje vis tiek svarbu turėti aiškias ribas ir jas aptarti su vaiku, nes tai padeda neatitrūkti nuo realybės.

KTU nuotr.

Keturių dovanų taisyklė

Užsienyje prieš kelerius pradėjo vis labiau populiarėti keturių dovanų taisyklė. Pagrindinė idėja – užuot išleidus daug pinigų krūvai dovanų, apriboti dovanų skaičių iki keturių. Tokiu atveju dovanų pirkimas palengvėja ne tik tėvams, bet ir seneliams, giminėms ar šeimos draugams. Tiesiog reikia susitarti su dovanojančiais, kas kokia dovana pasirūpins.

Keturių dovanų taisyklė gali virsti gražia šeimos tradicija Kalėdų laikotarpiu. Kategorijos yra tokios: kažkas, ko vaikas nori, kažkas, ko vaikui reikia, kažkas, ką galima būtų apsirengti, ir kažkas, ką galima paskaityti. Kartais pridedama ir dar viena – penkta – kategorija, t. y. kažkas, ką galima nuveikti.

„Gali kilti klausimas, kaip reaguos vaikas, jeigu iš visų artimųjų jis buvo įpratęs gauti ypač daug ir būtent norimų dovanų, o dabar – tik keturias. Patarimas tėvams galėtų būti toks: apžiūrint dovanas atkreipkite vaiko dėmesį ir pasidžiaukite Kalėdų Senelio atneštų dovanų įvairove – galima ir žaisti, ir kažkuo apsirengti, ir skaityti, ir pamokose pasinaudoti ar pan. Be to, jei patiems tėvams nesvetimos tvarumo ir taupumo idėjos, jie greičiausiai mokės ir vaikui parodyti, kad visos dovanos parinktos su meile jam ir gamtai“, – tikina KTU SHMMF profesorė psichologė R. Lekavičienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Prezidento G. Nausėdos ryžtas dėl Vyriausybės perkrovimo neturi prasidėti nuo kultūros ministro
    Prezidento G. Nausėdos ryžtas dėl Vyriausybės perkrovimo neturi prasidėti nuo kultūros ministro

    Pasitikėjimo kreditas, kurį gavo antrai kadencijai perrinktas Gitanas Nausėda – milžiniškas. Nežinau, ar toks pat milžiniškas ir tikėjimas, kad antrosios kadencijos prezidentas bus kitoks. Juk dauguma rinkėjų prisipažįsta, kad ba...

  • Prezidento rinkimai pasibaigė, bet kaip įveikti pagiežą?
    Prezidento rinkimai pasibaigė, bet kaip įveikti pagiežą?

    Prezidento rinkimų rezultatai nenustebino. Apie juos ne signalizavo, bet tiesiog rėkte rėkė visa plejada daugiau ar mažiau žinomų politologų ir polittechnologų. ...

    2
  • Valstybės sienos reikalu
    Valstybės sienos reikalu

    Valstybės savo sienas su kaimynais dažniausiai ženklina akmenimis, stulpais, plūdurais, koncertinomis – nelygu, kur ta siena yra ir su kuo ribojasi. ...

  • Užkrečiantis eurotingumas
    Užkrečiantis eurotingumas

    Pastarieji metai Lietuvos piliečiams nepašykštėjo rinkimų. Prasidėję gegužės 12 d. prezidento rinkimų pirmuoju turu baigsis tik vėlų rudenį Seimo mandatų dalybomis. Tarp nacionalinių valdžios dalybų įsispraus dar vienos – ri...

    1
  • Kai vėjai gairina viršugalvį
    Kai vėjai gairina viršugalvį

    Lietuvos Valstybės Prezidentas Alfonsas Norvaišas apsireiškė ir vėl. Kol anie du kandidatai sukosi ortopedinės rinkimų kampanijos karuselėse, šis tiesiogiai ėmėsi valstybinės iniciatyvos – pristatė naują Lietuvos valstyb...

  • Die Krim gehört uns!
    Die Krim gehört uns!

    Sovnarkomo (Liaudies Komisarų Sovieto) atstovai išvedė Rusiją iš Didžiojo karo (1914–1918), tačiau dėl steigiamojo susirinkimo numarinimo širstantys eserai (socialistai revoliucionieriai) nesiruošė pripažinti pralaim...

    33
  • Patogi meilė
    Patogi meilė

    Mūsų meilė gamtai auga sulig termometro padalomis: kuo šilčiau lauke, tuo labiau ją mylime, tiksliau – vartojame. Vasarą dėl jos išvis pametame galvą – apgulame vandenų pakrantes ir poilsiavietes, leidžiamės pažintiniais a...

    6
  • Pastatų įtaka klimato kaitai
    Pastatų įtaka klimato kaitai

    Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statyb...

    4
  • Kas per tautybė?
    Kas per tautybė?

    Atrodė, Vilniaus krašto gyventojus telkia vilnietis V. Tomaševskis, bet, paaiškėjo, panašiai gali telkti ir kaunietis E. Vaitkus. Ir dar paaiškėjo: problemos svorio centras nėra nei E. Vaitkus, nei V. Tomaševskis. ...

    20
  • Jūrlapių braižymas
    Jūrlapių braižymas

    Naujasis Rusijos Federacijos gynybos ministras Andrejus Removičius Belousovas naujajame poste vos daugiau nei dešimt dienų, o štai jau ėmė ir sužibėjo. Kalba ne apie jo griežtą dienotvarkę, kuri tapo vieša kibernetiniams auksarank...

    4
Daugiau straipsnių