Quantcast

Pseudomokslo teorijos skamba ir iš televizijos ekranų

Džiugu, kai žmonės sukuria kažką vertingo žmonijai ir tai pristato plačiajai visuomenei, bet ne visus išradimus ar jų idėjas galima pavadinti išradimais ir moksliniais argumentais pagrįsti jų veikimo principus. Pavyzdžiui, neseniai per vienas televizijos žinias pristatytas amžinojo variklio prototipas – išgirdus tokias naujienas, reikėtų būti atsargiems ir kritiškai vertinti mokslu nepagrįstus svaičiojimus.

Keista, bet XXI a., kai mokslas visiems ranka pasiekiamas, o prestižiniuose mokslo leidiniuose netrūksta informacijos apie kuriamas naująsias technologijas, į Lietuvos televizijų eterį vis sugrįžta pseudomokslas. Neseniai per vienos žiūrimiausių Lietuvos televizijų žinias parodytas reportažas, kuriame pristatytas amžinojo variklio prototipas kaip prasmę turintis ir svarbus išradimas. Tad ir pakalbėkime apie jį.

Neribotos energijos fantomas

Žmonių nuo seno neapleidžia noras turėti neribotą energiją. Istoriškai aprašytų bandymų yra keli, o geriausiai žinomas turbūt yra Herono fontanas, kuriam dabar apie 2 tūkst. metų. Bėgant laikui galima sutikti įvairių bandymų sukurti amžinąjį variklį – naudojant skirtingas medžiagų savybes, temperatūros pokyčius, magnetinius laukus, mechanines judančias sistemas.

Amžinasis variklis gali būti apibrėžtas kaip hipotetinis mechanizmas (sistema), kuris gali atlikti darbą, pvz., generuoti elektros energiją be jokio išorinio energijos šaltinio.

Pagal pirmus du termodinamikos dėsnius, amžinasis variklis egzistuoti negali, remiantis jais, amžinuosius variklius galima suskirstyti į tris grupes:

1. Pirmojo tipo amžinasis variklis sukuria energiją be papildomos energijos įvedimo į sistemą. Toks variklis pažeidžia pirmąjį termodinamikos dėsnį – energijos tvermės dėsnį – energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta, tik gali pakeisti formą, pvz., iš elektros energijos pavirsti į šiluminę, kaip elektriniame virdulyje.

2. Antrojo tipo amžinasis variklis savaime tiesiogiai paverčia šiluminę energiją į mechaninį darbą. Toks amžinasis variklis pažeidžia antrąjį termodinamikos dėsnį – entropijos dėsnį – sistemos entropija gali tik didėti (arba nekisti), nebent yra sunaudojama papildoma energija. Tokio amžinojo variklio pavyzdžiu galėtų būti šilumos siurblys, naudojamas šildymui, nenaudojantis elektros energijos.

3. Trečiojo tipo amžinasis variklis veikia be trinties ir kitų pasipriešinimo jėgų, išlikdamas judesyje amžinai dėl inercijos. Natūralu, kad trinties ir kitų pasipriešinimo jėgų visiškai panaikinti neįmanoma. Galiausiai, mus visada visur veikia gravitacijos jėga, kuri ilgainiui sustabdytų veikiantį amžinąjį variklį, net jei ir eksperimentą atliktume kosminėje erdvėje.

Šios amžinuosius variklius paneigiančios idėjos formalizuotos jau daugiau nei 150 metų, bet bandymų sukurti tokius įrenginius netrūksta ir šiandien.

Jei norisi nemokamos energijos, geriau būtų treniruoklis su išmaniųjų įrenginių įkrovimo funkcija – ir sveikata pagerės, ir telefonas įsikraus, ir orumas liks išsaugotas.

Mokslu nepagrindžiami teiginiai

Vertinant minėtą žinių reportažą per pseudomokslo prizmę, labai gerai atsiskleidžia naudojami melagingi teiginiai, manipuliacija, pavyzdžiai, paremti nuosava arba kitų žmonių asmenine patirtimi, bet ne faktais.

Autorių pristatomas įrenginys yra pirmojo tipo amžinasis variklis, pačių autorių teigimu, generuojantis daugiau nei 1 000 proc. naudingumo koeficientą. Pasak jų, pristatomas įrenginys „sunaudoja vieną dalį energijos, o dešimt dalių atiduoda papildomai“. Iš reportažo galima suprasti, kad įrenginyje naudojama svyruoklė niekada nesustos, tai, žinoma, yra neįmanoma.

Reportaže teigiama, kad įrenginys bus patentuojamas ir paraiška jau pateikta. Tai tarsi sudaro legitimumo įspūdį. Svarbu, kad, priklausomai nuo konkrečios patentą išduodančios šalies, galioja skirtingi veikimo reikalavimai patentuojamam įrenginiui. Dažniausiai nebūtina įrodyti, kad įrenginys veikia, todėl ir šis kūrinys gali būti užpatentuotas, bet tai nereiškia, kad kūrėjų teiginiai yra teisingi.

Nuomonė ar technikos stebuklas?

Reportaže minimas Veljko Milkovićius kaip autorių įkvėpėjas. Tai serbų išradėjas, turintis kelias dešimtis nacionalinių (Serbijos) patentų, prisistatantis akademiku savo interneto svetainėje, tačiau nepublikavęs nė vienos recenzuotos mokslinės publikacijos, prieinamos viešai ar mokamose duomenų bazėse.

Šio serbo teiginiai apie antigravitacinius variklius, amžinuosius variklius, energijos osciliacijas (?) nepagrįsti moksliniais įrodymais, bet tik asmenine nuomone ir klaidingomis fizikos dėsnių interpretacijomis.

Reikia nepamiršti, kad ir Serbijos patentams galioja anksčiau aprašyta situacija, kai veikimo nebūtina įrodyti, o patentuojama tik idėja.

Kad pateikti komentarai nebūtų tik žodžiai, galima panagrinėti reportaže rodomo įrenginio konstrukciją.

Matyti, kad sistema sudaryta iš svyruoklės, sujungtos su svertu, kurio kitas galas suka smagratį. Smagratis sujungtas su generatoriumi ir įkrovimo valdikliu. Patys autoriai pripažįsta, kad visa sistemos energija pradžioje yra sukaupta svyruoklėje kaip potencinė energija, jos sistemoje daugiau ir neatsiranda.

Iš vaizdinės medžiagos galima įvertinti, kad pradinis svyruoklės svarmens aukštis apie 0,8 m. Nors svarmens masės nustatyti vizualiai neįmanoma, bet, tikėtina, ji neviršija 20 kg. Prie šių sąlygų visa sistemos energija yra tik potencinė (E=mgh, m – pakelto objekto masė kg, g – laisvojo kritimo pagreitis (~9,8 m/s2), h – objekto aukštis virš žemės paviršiaus m) ir yra apie 157 J. Jei egzistuotų būdas visą šią energiją paversti elektros energija be nuostolių, autorių minėta 200 W lemputė šviestų mažiau nei 1 s.

Tokio, tik fiziškai žymiai didesnio, įrenginio pritaikymas galėtų būti kaip kinetinės energijos kaupiklio, kuriuose didelės masės objektas(-ai) yra pakeliamas(-i) į tam tikrą aukštį, naudojant perteklinę elektros energiją. Esant energijos poreikiui, sukaupta potencinė energija panaudojama elektrai generuoti, leidžiant minėtam masyviam objektui judėti.

Visgi, jei norisi nemokamos energijos, geriau būtų treniruoklis su išmaniųjų įrenginių įkrovimo funkcija – ir sveikata pagerės, ir telefonas įsikraus, ir orumas liks išsaugotas. Būtų labai nesmagu sulaukti televizijos reportažo, kuriame kas nors įrodinėtų, kad Žemė yra plokščia – amžinojo variklio išradimas yra praktiškai tas pats.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ORAKULYS

ORAKULYS portretas
VIDURAMŽIAIS SAKANČIUS KAD SAULĖ YRA CENTRE IR ŽEMĖ APVALI DEGINDAVO ANT LAUŽO. ŠIANDIEN VISI ŽAVISI KOKIE GENIALŪS BUVO TIE TYRĖJAI. Kita vertus-ar pseudomokslas tikrai yra pseudomokslas? o gal jis tik vadinams pseudomokslu nes kai kam nuneša didelius pelnus?

mūsų pasauliui

mūsų pasauliui portretas
kai išsilavinimas nebaigtas pradinis gali sugalvot cheminį elementą prieš vandenilį. Cheminį elementą neturintį nė vieno protono. Tam reikia neturėti nė vienos smegenų lastelės.

to nezaby

to nezaby portretas
reikalas visai paprastas. Gamini eksperimentinį modelį ir demonstruoji veikimą. Per TV mačiau tokį amžiną variklį. Ir dar žemės traukos varomą traktorių. Kol rankom stūmė - tol traukė. Nustojo stumt - ir jokia trauka nepadėjo.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
  • Mergelė Bufetava
    Mergelė Bufetava

    Prastai lietuviškai kalbantis pilietis Z. Z. turėjo jugoslavišką bufetą. Kažkada pirktą pagal pažintis už talonus. Nors Jugoslavijos jau nėra, tačiau bufetas tebestovi. Virš bufeto ant sienos prikalta Rusijos vėliava. Kartą, kai...

    6
  • Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato
    Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato

    Kasmetinė mero ir tarybos darbų ataskaita ilgus metus buvo privalomas dokumentas, kurį miesto vadovas kasmet pateikdavo vilniečiams, kad jie galėtų matyti, kaip vykdomi valdžios  įsipareigojimai. Šią tradiciją įvedė Artūras Zuokas, ka...

    4
  • Timūras be būrio
    Timūras be būrio

    Potvynis Sibire nesibaigia, užtvindė jau ir urano kasyklas (skęstantys miestai, kaimai, namai su visu gyvuoju inventoriumi šiuo atveju – ne tiek svarbūs), taiką vis drumsčia ukrainiečių koviniai dronai (nepainioti su kovinėmis žąsimis),...

Daugiau straipsnių